Gimnastka korekcyjna w domu - sposób na wady postawy

Rodzic powinien wiedzieć, na czym polega wada dziecka i jak ją korygować. Im więcej będą rodzice wiedzieli o gimnastyce korekcyjnej, tym skuteczniej pomogą swojemu dziecku zdrowo rosnąć.

Eksperci zajmujący się gimnastyką korekcyjną podkreślają znaczenie współpracy rodziców przy korygowaniu wad postawy.

M. Kotecka-Noceń, H. Płukarz:
"Stopy płaskie u dzieci gimnastyka lecznicza"

"Z naciskiem podkreślamy, że prowadzenie zabiegów korygujących wady stóp dwa razy w tygodniu przez doskonałego fachowca nie zastąpi ćwiczeń, jakie można - po odpowiednim poinstruowaniu zarówno dziecka, jak i rodziców - przeprowadzać codziennie w domu"

Sławomir Owczarek:Atlas ćwiczeń korekcyjnych

"Rodzice powinni współpracować z instruktorem w procesie korygowania postawy swojego dziecka"Czy dalej wierzysz, że służba zdrowia ma obowiązek zająć się gimnastyką korekcyjną Twojego dziecka?


Przydałoby się! Niestety - Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje gimnastyki korekcyjnej już od kilku lat (§ 28 Zarządzenia 52/2008/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia). Oczywiście uważam, że to bardzo głupia oszczędność na zdrowiu obywateli.

Nie można czekać z rozpoczęciem gimnastyki korekcyjnej, aż NFZ zmieni zdanie. Najlepszych efektów można się spodziewać ćwicząc, kiedy dziecko jeszcze rośnie.

Około 90% polskich dzieci ma wady postawy - takie są wyniki badań prowadzonych na Śląskiej Akademii Medycznej i w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby 90% dzieci z Twojej miejscowości chciało przychodzić codziennie na ćwiczenia do przychodni?

Z takich względów lekarze często zalecają, by rodzice we własnym zakresie zapewnili dzieciom ćwiczenia korekcyjne.


Liczysz, że szkoła zapewni wystarczającą gimnastykę korekcyjną?


Prowadzenie gimnastyki korekcyjnej jest uzależnione od decyzji dyrektora szkoły (w ramach tzw. godzin do dyspozycji dyrektora). Dyrektor musi zdecydować, czy bardziej potrzebne jest kółko plastyczne, kółko języka niemieckiego, czy gimnastyka korekcyjna.

Szkoła ma dużo dni wolnych: ferie zimowe, wakacje, przerwy świąteczne. W tym czasie z całą pewnością nie ma sensu liczyć na pomoc szkoły.

Gimnastyka korekcyjna w domu powinna stanowić uzupełnienie gimnastyki korekcyjnej prowadzonej przez instruktorów w szkole i przedszkolu. Instruktor gimnastyki korekcyjnej powinien ściśle współpracować z rodzicami.

Tak byłoby najlepiej. Ale przyjrzyjmy się faktom.

W mojej miejscowości szkoła podstawowa zapewnia gimnastykę korekcyjną raz w tygodniu przez jedną lekcję dla około 30% dzieci z klas 1-3. Dzieci starsze i młodsze nie mają żadnej gimnastyki.

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej prowadzone w szkole raz na tydzień mogą okazać się niewystarczające, aby zapobiec pogłębianiu się wady.

Uważasz, że dzieci chętniej ćwiczą w grupie?


W przypadku niektórych dzieci jest to możliwe.
Jednak z całą pewnością w przypadku grupowej gimnastyki korekcyjnej łatwiej przegapić dziecko ćwiczące nieprawidłowo (np. unoszące jedną rękę wyżej, leżące krzywo itp.)

W czasie grupowej gimnastyki prowadzący muszą dzielić swoją uwagę pomiędzy wszystkie dzieci. Może się zdarzyć, że większość dzieci z grupy zrobi już dziesięć powtórzeń jakiegoś ćwiczenia, podczas gdy Twoje dziecko wolno zabiera się do ćwiczeń i w tym samym czasie zrobi dopiero dwa powtórzenia.

W domu możesz dostosować tempo ćwiczeń do temperamentu Twojego dziecka. Zawsze możesz zrobić pauzę w filmie z gimnastyką i poczekać, aż Twoja pociecha będzie gotowa ćwiczyć.Najlepiej jest ćwiczyć codziennie, w przypadku skolioz nawet kilka razy dziennie.

W przypadku wad postawy wynikających z osłabienia mięśni, bardzo wskazane jest regularne wzmacnianie mięśni w pozycjach skorygowanych.

Przy wadach w początkowym stadium często wystarczy zastosować przy ćwiczeniach pozycję leżącą, aby uzyskac pozycję skorygowaną. Ćwiczenia takie rodzice, po odpowiednim instruktażu, mogą z powodzeniem wykonywać z dzieckiem w domu.

Po szczegółowe zalecenia dotyczące zdrowia dziecka należy się zwrócić, oczywiście, do lekarza. Ale warto też samemu poszukiwać informacji, pomocnych w gimnastyce korekcyjnej.


Opracowałam moje zestawy ćwiczeń, bo w pełni rozumiem obawy rodziców związane z rozpoczęciem ćwiczeń.
Chciałam pokazać, że można ćwiczyć w każdych warunkach i wykorzystywać tanie, ogólnodostępne przedmioty jako przybory do ćwiczeń.

Rodzice, z którymi rozmawiałam, narzekali, że:

  • boją się ćwiczyć z dzieckiem, bo nie wiedzą jakie ćwiczenia są wskazane, a jakie nie,
  • mają tudności ze zrozumieniem opisów ćwiczeń korekcyjnych,
  • nie stać ich, aby regularnie korzystać z profesjonalnej gimnastyki korekcyjnej,
  • nie mogą znaleźć blisko swojego miejsca zamieszkania osób dobrze prowadzących ćwiczenia korekcyjne,
  • niektóre zestawy ćwiczeń są zbyt trudne do wykonania i działają zniechęcająco na dziecko, zamiast być okazją do zabawy i bliskości z rodzicem,
  • w niektórych powszechnie stosowanych ćwiczeniach bardzo trudno jest wymusić na dziecku utrzymanie poprawnej postawy.

Te wszystkie trudności związane z rozpoczęciem gimnastyki rzeczywiście występują i dlatego wykup dostęp do moich filmów ze starannie dobranymi ćwiczeniami za kilka złotych. Po prostu wyślij SMS i za chwilę dostaniesz kod do strony.


Prezentowane na filmach ćwiczenia na mięśnie brzucha, pleców i stóp mogą stosować zarówno dzieci, jak i zdrowi dorośli. Dzięki ćwiczeniom można poprawić kondycję swoją i dziecka, a także schudnąć.

Dobrze jest trenować razem z dzieckiem. Wspólna gimnastyka jest bardziej przyjemna, niż obserwowanie, jak dziecko samo ćwiczy.

Uważasz, że nie masz czasu na ćwiczenia?


Gimnastyka korekcyjna w klubach fitness trwa 30-45 minut po to, aby rodzicom "opłacało się" dowozić pociechę na ćwiczenia. Tak naprawdę - dzieci mogą intensywnie trenować jedną grupy mięśniową najdłużej przez kilka minut.

Można oczywiście trenować na zmianę różne grupy mięśniowe. Ale i tak przez znaczną część długich zajęć dzieci robią lekkie ćwiczenia, pozwalające im wypocząć.

Na początek wystarczy, że poświęcisz 10 minut dziennie na gimnastykę.

Warto zacząć od jednego krótkiego treningu. Jeżeli następnego dnia dziecko będzie czuło się świetnie, to możecie ćwiczyć dwa razy dziennie. Wystarczy, że zapytasz się dziecka, jak się czuje.

Słabo wytrenowane mięśnie szybko się męczą, ale często wystarczy dać im kilka godzin odpoczynku, by można było ponownie je wzmacniać. W domu masz ten luksus, że możesz trenować z dzieckiem przez kilka minut i dać mu odpocząć.

Dwa treningi po dziesięć minut powinny zmieścić się w każdym rozkładzie dnia.

Myślisz, że ćwiczenia dwa razy w tygodniu po 30 minut wystarczą?


Eksperci są zgodni, że gimnastyka korekcyjna dwa razy w tygodniu to za mało.

Przykładowo, w dziele "Encyklopedia zdrowia dziecka" trzej szanowani lekarze z wieloletnią praktyką wyrażają swoją opinię na temat gimnastyki korekcyjnej:

"Naszym zdaniem jednak ćwiczenie dwa razy w tygodniu po pół godziny z pewnością nie odniesie pożądanego skutku."

H. Renz-Polster, N. Menche, A. Schäffler: "Encyklopedia zdrowia dziecka". Poznań, Media Rodzina 2008, str. 368, ISBN 978-83-7278-271-7.

W przypadku ćwiczeń korekcyjnych podstawowym warunkiem dobrych efektów jest systematyczność i wytrwałość. Najłatwiej nabrać nawyku ćwiczeń, jeżeli będziecie ćwiczyli codziennie, choćby na początku tylko przez kilka minut.
Tak jak myjecie zęby codziennie, tak samo warto ćwiczyć ciągle o tej samej porze.

Jeżeli Ty albo dziecko będziecie chorzy, to oczywiście warto zrobić przerwę w ćwiczeniach.
Uważajcie jednak na wyjątki, bo łatwo stają się one regułą!

Jak zadbać o dziecko ze skoliozą?


Wierzę, że w przypadku skolioz u dzieci warto zapłacić doświadczonemu terapeucie za dobranie indywidualnego zestawu ćwiczeń i przyuczenie, jak ćwiczyć w domu.

Ja nie oferuję listownego dobierania ćwiczeń dla dzieci z asymetrycznymi wadami postawy.

Ćwiczenia symetryczne na plecy okrągłe mogą stanowić uzupełnienie ćwiczeń indywidualnie dobranych - po konsultacji z ekspertem.

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko lepiej ćwiczy z obcą osobą?


Możesz odnieść takie wrażenie, zwłaszcza jeżeli rzadko obserwujesz, jak przebiegają ćwiczenia z grupą dzieci.

Faktycznie - w ciągu pierwszych dwóch, trzech zajęć z obcą osobą, dzieci ćwiczą bardzo chętnie. Jest to związane z urokiem nowości i niepewnością czego się po nieznanej osobie spodziewać.

Najdalej po kilku tygodniach ćwiczeń urok nowości się kończy i osoba prowadząca gimnastykę poznaje prawdziwy temperament dziecka.

W rzeczywistości, jako rodzic masz więcej możliwości motywowania swojego dziecka, niż obcy człowiek. Możesz ustalić zasadę typu: "najpierw ćwiczonka, później bajeczki" i trzymać się tej reguły konsekwentnie, aż wejdzie w nawyk.


(Możesz korzystać z tych filmów dłużej, jeżeli skopiujesz je sobie na swój komputer - linki do pobierania znajdziesz pod filmami.)


Warunki korzystania z filmów z gimnastyką.
Korzystając ze stron i filmów Lucyny Bugajewskiej wyrażasz zgodę na następujące warunki:
  1. Po szczegółowe zalecenia dotyczące zdrowia należy się zwrócić przed rozpoczęciem ćwiczeń do lekarza.
  2. Każda aktywność fizyczna wiąże się z potencjalnym zagrożeniem.
  3. Zgadzasz się uwolnić Lucynę Bugajewską od odpowiedzialności związanej ze skutkami korzystania z jej stron i filmów.
  4. Zgadzasz się nie rozpowszechniać filmów i tekstów autorstwa Lucyny Bugajewskiej nikomu poza swoimi domownikami.

Jeżeli nie zgadzasz się na takie warunki, to nie korzystaj z moich stron i filmów.

Jeżeli chcesz otrzymać darmowy biuletyn i film z ćwiczeniami korekcyjnymi na płaskostopie i plecyokrągłe, to wypełnij formularz znajdujący się po lewej stronie i sprawdź swoją pocztę e-mail.
Start
Filmy z ćwiczeniami korekcyjnymi
Artykuły